ALANYABELEDİYESİ DİYETİSYEN HİZMETİ RAMAZAN’DA DA DEVAM EDECEK

Sosyal Belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına devam eden AlanyaBelediyesi, vatandaşlara Ramazan Ayı’nda da diyetisyen hizmeti vermeye devamedecek. Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ne bağlı Aile ve KadınDestek Merkezi Diyetisyeni Şule Yavuz Demir, Ramazan Ayı boyunca vatandaşlarabeslenme konusunda uyarılarda bulunurken, isteyenlerin Aile ve Kadın DestekMerkezi’ne gelerek beslenme danışmanlığı alabileceğini söyledi.

Alanya belediyesi diyetisyeninden ramazan’a özel beslenme önerileri
Alanya belediyesi diyetisyeninden ramazan’a özel beslenme önerileri

DEMİR: “YETERLİ SIVI ALINMAZSA TANSİYON VE SİNDİRİM PROBLEMİ YAŞANABİLİR”

Alanya Belediyesi Kadın Destek Merkezi Diyetisyeni Şule Yavuz Demir; “MerkezimizdeRamazan Ayı boyunca vatandaşlara beslenme konusunda destek olmaya devamedeceğiz. İçinde bulunduğumuz ay, sağlıklı beslenmenin önemli olduğu birsüreç.  Ramazan'da uyulması gerekenbeslenme kuralları şunlardır; Öncelikle kilogram başına 30 mililitre sutüketmeye çalışmalıyız yani 50 kilogram iseniz bir buçuk litre, 100 kilo iseniz3 litre sıvı tüketmelisiniz. İftar ile birlikte sıvı tüketimi başlamalı ve imsakvaktine kadar devam etmelidir. Yeterli sıvı alınmazsa tansiyon ve sindirimproblemleri yaşanabilir.” diyerek sıvı tüketiminin önemine dikkat çekti.

SAHUR VE İFTARDA NE TÜR GIDALAR TERCİH EDİLMELİ?

Diyetisyen Şule Yavuz Demir, iftar ve sahur vakitlerinde ağır hamur işi veyağlı yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini belirterek, “Sahurda önceliklekahvaltılık gıdalar tercih edilmeli. Ağır hamur işleri ve yağlı yemeklertüketilmemelidir. Az tuzlu peynir, çökelek, haşlanmış yumurta, ceviz, bolyeşillik, domates, salatalık, tam buğday ekmeği, bir porsiyon posalı meyve,tercihen kuru kayısı ve hurma tüketilmeli, en son bir bardak süt ya da yoğurteklenerek kalsiyum ihtiyacı da karşılanmalıdır.

“İFTAR AÇILDIKTANSONRA 15-20 DAKİKA ARA VERİLMELİDİR”

İftarda altın kuralımız, iftarı açtıktan sonra 15-20 dakika ara vermektir. Hurmakayısı gibi bir meyve ile orucumuzu açıp, üzerine az miktarda çorba veya ayraniçildikten sonra ara verilmelidir. Böylece düşük kan şekerimizin normalegelmesi beklenmelidir. Aksi takdirde baş ağrısı ve sindirim sıkıntılarıyaşanabilir. Ara sonrasında sebze yemeği veya bol salata yanında bir parça etbalık tavuk veya kuru baklagiller, az miktarda tam buğday ekmeği ve yoğurttüketilmelidir. İftardan 2 saat sonra tatlı ihtiyacımız için kuru meyvelertercih edilmeli ve en azından hamur tatlıları yerine sütlü tatlılar/kabaktatlısı gibi kalorisi düşük tatlılar tüketilmelidir.”

“İHTİYACIMIZ OLANKADARINI YEMEK KENDİMİZE YAPACAĞIMIZ EN BÜYÜK İYİLİKTİR”

Alanya Belediyesi Kadın Destek Merkezi Diyetisyeni Şule Yavuz Demir sonolarak vatandaşların sağlığı için Ramazan boyunca beslenmeye dikkat etmesigerektiğini vurgulayarak; “Unutmayalım ki oruç tutan insan nefis mücadelesinikazanan kişidir. Bu irademizi iftar sonrasında da kullanarak gün içindeaklımıza gelen her şeyi değil bize gereken kadarını yemek vücudumuza en büyükiyilik olacaktır.” dedi.