Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma, hamlesi ile çalışmalarına başlanan Manavgat Çardak Taşağıl Sulama Suyu Projesi hızla devam ediyor.

Ağustos ayında tamamlanması hedeflenen proje ile 40 yıldır kilometrelerce uzaklıktan tankerlerle su getirerek tarım yapmaya çalışan ve artık susuzluktan göç etmeye başlayan çiftçilerin yüzü gülecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in üreticiye verdiği bir sözü daha gerçek oluyor. 40 yıldır mahallerinde su sıkıntısı yaşadıkları için tarım yapamayan ve göç veren Manavgat Taşağıl -Çardak bölgesi halkının yıllardır beklediği su hasreti sona eriyor. Susuzlukla nesillerdir mücadele eden Taşağıl ve Çardak Mahalleleri sınırları içerisindeki tarımsal bölgeyi suya kavuşturmak için Başkan Böcek’in talimatıyla yapımına başlanan ‘Çardak Taşağıl Kapalı Sistem Sulama Tesisi Projesi’nde çalışmalar son hızla devam ediyor. 

GELİR GETİRECEK PROJE

Proje ile bölgede bulunan Köprüçay Irmağı’ndan pompalarla alınan su yaklaşık 300 metreye terfi ettirilip, ardından 13 kilometrelik bir hatla susuz arazilere ulaştırılacak. Ağustos ayında tamamlanması planlanan proje ile 4 -5 bin dekar üzerindeki arazi suyla buluşacak. Çardak, Karataşlar, Duranlar, Taşağıl, Çavuşlar Gödüşler ve Zeybekler’i kapsayan yedi mahalledeki 400 çiftçi aile bu hizmetten yararlanacak. Su olmadığı için daha çok hububat ekimi yapan çiftçiler proje sayesinde artık seracılık yaparak daha çok gelir getirecek ürünler yetiştirebilecek.

ARAZİLER SULU TARIMA KAVUŞUYOR

Başkan Böcek’in kırsal kalkınmaya büyük önem verdiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Naci Şentürk proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “2019 yılında Muhittin Başkanımızın talimatıyla Çardak ve Taşağıl mahallelerinde sulama suyu sağlamak amacıyla çalışmalara başladık. Mahallelere yeterli miktarda suyun olmadığını gördük. Etüt çalışmalarında her iki mahallenin de epey uzağında bulunan Köprü Çayı’ndan buraya suyu getirebildiğimiz takdirde tarım alanlarının sulanabileceğini gördük. Sene başında başlayan çalışmalar hızla devam ediyor. Köprü çayından suyu aldıktan sonra yaklaşık 300 metre yukarıya terfi ettirip 13 km ilerideki mahallerde bulunan tarım arazilerine ileteceğiz. Buradaki araziler sulu tarıma kavuşmuş olacak. Çiftçiler su bulamadığı için hububat ekimi yapıyor. Ancak bu projeyle birlikte örtü altı sebzecilik, meyvecilik, seracılık yapacak. Çiftçilerin mali durumlarını üst seviyeye çıkacak.”

MUHTARLARDAN TEŞEKKÜR

Çardak Mahalle Muhtarı Ramazan Uygun, mahallelerinin artık susuzluktan kurtulacağını belirterek Başkan Böcek’e teşekkür etti. Taşağıl Muhtarı Ali Nail Arseven de yıllardır susuzluktan sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Artık insanlar buralardan göçmeyi tercih ediyorlardı. Başkanımız bu suyu getireceğine söz verdi ve sözünü tuttu. Başkanımıza teşekkür ederim” dedi.

SUYUN AKTIĞINI GÖRECEĞİZ

Taşağıl Eski Belediye Başkanı Şakir Ergin, “Dedelerimiz eskiden DSİ’nin sulama kanallarından tankerlerle su taşırdı. Ama çok göç verdik. 2021 yılında bu su gelecek. Göç veren insanların hepsi de inşallah tek tek buraya dönecek” diye konuştu. 

BU YAŞTA BEN GÖRDÜM

78 yaşındaki Hüseyin Ergin de, “Bu dağda suyumuz hiç olmadı. Mataralarla su içiyorduk. Eskiden kabaklarla tenekelerle su taşırdı dedelerimiz. Muhittin Böcek başkanımın belediye başkanlığı üstünden düşmesin. Buraya bu suyu getirdi bu yaşta ben gördüm herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.