Antalya'da Alanya, Gazipaşa ve Manavgat ilçelerindeki yörükler, havaların ısınmasıyla birlikte  yaylalara yerleşmeye başladı.

Manavgat ilçesindeki Gebece köyünde yaşayan yörükler, havaların ısınmasıyla göç ederek Akseki'nin 2 bin 200 rakımlı Göktepe ve bin 800 metre rakımlı Yarpuz Kaklıktaş yaylalarındaki obalarına yerleşti.

Yörükler, gelişen teknolojiye bağlı olarak at ve deve sırtında değil, motorlu araçlarla göç ediyor. Yiyecek, giyecek, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlarla taşıyan yörüklerin ana geçim kaynağı olan keçiler ise çobanlar tarafından otlatılarak götürülüyor.

Eylül sonuna kadar yaylada kalacaklar

Yörüklerden Duran Topaça (66), yaptığı açıklamada, hayvancılık mesleğinin atalarından kaldığını söyledi.

Hayvanlarını yaylaya çıkararak obalarına yerleştiklerini anlatan Topaça, "Her yıl mayıs ayı sonlarında, hayvanlarımızla beraber Akseki'nin Yarpuz Mahallesi yakınlarındaki Kaklıktaş Yaylası'na çıkıyoruz. Şu an obalarımıza yerleştik, eylül ayı sonunda, kasım ayı başlarında ise tekrar köyümüze döneceğiz." diye konuştu.

Topaça, keçilerin sütünden yoğurt ve peynir yaptıklarını dile getirerek, bunları yaylaya kadar gelen özel müşterilere sattıklarını belirtti.

Ramazan Topaça ise temmuz ayında yaylada keçilerin kırkımını yaptıklarını, kesilen kılları ise dokunması için sattıklarını anlattı.