Alanya Belediyesi tarafından düzenlenen;Summer Garden, ALTİD, ALTAV’ın katkıları, Dream Türk ve Radyo D’nin medyasponsoru olduğu, Alanya Uluslararası Caz Günleri 18. yılını kutluyor. Bugünekadar Türkiye’den ve yurt dışından birçok sanatçıyı ağırlayan AlanyaUluslararası Caz Günleri bu yıl da yine dopdolu bir program ile sanatseverlerlebuluşacak. 

21-24 Eylül 2023 tarihleri arasında tarihiKızılkule Meydanı’nda Alanya Kalesi’nin ışıkları altında gerçekleşecek 18.Alanya Uluslararası Caz Günleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya cazyıldızlarına ev sahipliği yapacak. Türkiye’de caz denilince ilk akla gelenfestivaller listesinde yerini alan Alanya Caz Günleri muhteşem konserlerle 4gün boyunca muhteşem atmosferi ile müzikseverleri ağırlayacak.

18. alanya uluslararası caz günleri 21- 24 eylül’de gerçekleştirilecek -  dünya caz starları alanya’da buluşuyor
18. alanya uluslararası caz günleri 21- 24 eylül’de gerçekleştirilecek - dünya caz starları alanya’da buluşuyor

İLK GÜN TAM BİR MÜZİK ŞÖLENİ YAŞANACAK

18. alanya uluslararası caz günleri 21- 24 eylül’de gerçekleştirilecek -  dünya caz starları alanya’da buluşuyor
18. alanya uluslararası caz günleri 21- 24 eylül’de gerçekleştirilecek - dünya caz starları alanya’da buluşuyor

18. Alanya Uluslararası Caz Günleri 21 EylülPerşembe günü saat 20:30’da Daniela Simmons & Atilla Şereftuğ But Jazz Grubu ile başlayacak.Dünyaca ünlü isimler Francis Coletta ve Arnaud Francelet gibi isimlerden oluşan grubun performansının ardındanpek çok ödülle ülkemizi gururlandıran Elif Sanchez 22.00’de caz severler ilebuluşacak.

Daniela Simmons: Sadece bir İtalyan caz ve pop vokalisti değil,sesi her şeyden önce besteleri taşıyan ve yorumlarında başarılı olan birmüzisyen. Pop, R&B, caz ve enstrümantallerden etkilenen müzik tarzlarınınzekice bir karışımından geçen her iki uç da yumuşaklığı ve gücü birleştiriyor.

Atilla Şereftuğ: İstanbul doğumlu caz piyanisti AtillaŞereftuğ, kamuoyunda uluslararası üne sahip bir besteci olarak tanınır. CelineDion'u ilk tanıyan ve keşfeden oydu. 1988 Eurovision Şarkı Yarışması'nda CelineDion'un seslendirdiği "Ne Partez Pas Sans Moi" adlı şarkınınbestecisi olarak 1. oldu. Şarkı uluslararası bir başarı ve hem Celine'in hem deyapımcı olarak Atilla'nın kariyeri için bir sıçrama tahtası oldu.

1986, Daniela Simmons tarafından seslendirilen"Pas pour moi" adlı eserinin 2. olduğu Eurovision ŞarkıYarışması'ndaki ilk girişimiydi. Atilla Şereftuğ'un kariyeri çok erken başladı,13 yaşında profesyonel bir piyanist ve aranjördü. İstanbul Konservatuarı'ndakieğitimini tamamladıktan sonra çeşitli orkestra gruplarıyla caz sahnesine adımattı. 1970'lerde Avrupa'ya geldi ve Pop, Fransız ve Alman müziği dünyasındanbirçok sanatçıyla yapımcı, besteci ve aranjör olarak iş birliği yaptı. AtillaŞereftuğ üretti, düzenledi. Caz sahnesinin en yetenekli ve parlakpiyanistlerinden ve yapımcılarından biridir.

Francis Coletta: 28 Ekim 1957'de Marsilya'da doğdu.Başlangıcından itibaren klasik gitar eğitimi aldı ve daha sonra farklı klasik,caz ve pop müzik orkestralarında çaldı. Francis Coletta, diğerleri arasındaMichel Legrand, Frank Sinatra, Sammy Davis, Sarah Vaughan, Paul Anka, TommScott, Joe Sample, Alex Acuna, Randy Brecker, Niels-Henning Orsted-Pedersen,Joe di Francesco, Alvin Queen, Reggie Johnson ile oynadı. Ayrıca, örneğinMichel Berger ve Michel Fugain gibi birçok Fransız pop şarkıcısına turda eşliketti. Pepe Lienhard Band, Udo Jürgens, Catarina Valente gibi gruplarda çalarkenAlman müzisyenler de onun sanatından yararlandı.

Arnaud Francelet: Uluslararası sanatçılarla çeşitli stüdyoprodüksiyonları yaptı. Düzenli olarak İsviçre'de performans sergiliyor ve tümAvrupa, ABD ve ayrıca Japonya, Çin, Hindistan gibi Asya'da ve daha pek çokyerde turneye çıktı. Arnaud çeşitli müzikallere katılıyor ve John di Martino,Juan Munguia, Daniel Woodtli ve daha pek çok ünlü müzisyenle çeşitli görünümleryaptı.

Elif Sanchez: 10 yaşına kadar ailesinden aldığı müzikeğitiminin ardından, İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan üstün başarı ödülü ilemezun oldu. Müzisyen bir aileden gelen ve Türk Halk Müziği ile caz eğitiminiharmanladığı müzikal tarzı ile Anadolu ve Azerbaycan coğrafyasından, İspanyolcaşarkılara kadar kendine has yorumuyla dinleyicilerin beğenisini kazanıyor.2015’te kurduğu “Mediant Collective” grubu ile dünyaca ünlü besteci, gitaristve prodüktör Javier Limon tarafından “Refuge of Sound” projesine konuk sanatçıolarak davet edildi. 2017’de Bill Pierce Ödülü ve Akdeniz Müzik EnstitüsüÖdülü’nü kazanarak Berklee College of Music’den mezun olan Elif Sanchez; DromNYC, Rockwood Music Hall ve The Well Brooklyn’de birçok konser verdi.

Elif Sanchez, 2021 yılında kendi adıylayayınladığı ve Anadolu’dan Azerbaycan coğrafyasına kadar uzanan geniş birrepertuvar sunduğu ilk albümünün ardından, 11 eserden oluşan ikinci albümünde 7orijinal Javier Limon şarkısı, “Dos Gardenias” ve “Perfidia” olmak üzere 2 adetİspanyolca cover, Kenan Doğulu ile düet olarak seslendirdiği “Vuelve (KurşunAdres Sormaz Ki)” ve İspanyolca seslendirdiği Amanecer (Gel Ey Seher)’e yerverdi.

Ünlü bir bolero olan 'Tres Palabras' şarkısınıPaul Sanchez ile birlikte kaydeden sanatçı, Javier Limon'un son albümü'Viajeras'ta 'A Donde Te Has Ido' şarkısını seslendirdi.

İKİNCİ GÜNDE DE CAZIN STARLARI ALANYA’DABULUŞUYOR

Alafsar Rahimov - Balaban Meets Jazz SpecialGuest Elnur Huseynov 22 Eylül Cuma günü 20.30’da Alanya halkı ile buluşacak. Aynıgece saat 22:00’de ise Acantha Lang sahne alacak.

Alafsar Rahimov: Azerbaycan'da doğdu. 10 yaşında balabançalmaya başlayarak müzik kariyerine adım attı. Azerbaycan'ın önemli zurnaustalarından Elefser Şekili’nin torunu olarak tanınıyor. Eyyub Mammadov'danders aldıktan sonra, 2005 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuarı'na katıldı.Rahimov, Amerika, Almanya, Çin, İsviçre, Norveç, Fransa, İtalya, Tunus,Gürcistan ve Kore gibi ülkelerde konser ve festivallere katıldı. 2011'deMontreux Caz Festivali'nde sahne aldı.

2013'te Malezya'daki Royal World DrumsFestivali'nde sergilediği performansla sertifika ve diploma kazandı. 2007-2015yılları arasında ritim ustası Natig Shirinov'un grubunda yer aldı. Kendibestelerinden biri 2012'deki Eurovision açılış seremonisinde seslendirildi.2023'te Etibar Asadli ile birlikte "Sexy Caffards" albümünü çıkardı.Jazz, soul ve elektronik motifleri harmanlayarak modern bir soundscapesoluşturdu. Albümde Kidbekid, Martin Wangermee, Kevin Lazakis, Harini Iyer veNatasha Brown gibi sanatçılar da yer aldı.

Elnur Hüseynov: Olağanüstü yeteneği, sınırları zahmetsizceaşan sesi ve sahne duruşuyla Elnur Huseynov, çağdaş Azerbaycan müzik sahnesindede kendini kanıtlayan bir sanatçı.

Performanslarındaki güçlü duygular, ruhlarıcoşturan sunumlar ve sanatına sarsılmaz bir bağlılık dikkat çekiyor. Elnur,kariyeri boyunca yeteneğiyle hak ettiği takdiri ve övgüyü kazandı.

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Azerbaycan'ıiki kez temsil etti. Türkiye’de “O Ses Türkiye” birinci olan Elnur'unperformansları, Türkiye ve Avrupa’da binlerce izleyiciden büyük alkış aldı vehayranlıkla karşılandı. Elnur, müzikal çabalarının ötesinde, kendini dünyaüzerinde olumlu bir etki yaratmaya adamıştır. Kariyerini, müziğin birleştiricigücüyle olumlu değişime ilham vermek için kullanarak çeşitli insani çabalardave hayırsever girişimlerde aktif olarak yer almaktadır.

Acantha Lang: New Orleans doğumlu Amerikalı Soul sanatçısıAcantha Lang, bir süre önce kariyerini Londra’da devam etme kararı aldı.  Londra’ya gelir gelmez canlı sahneleri veSoul music efsanelerine saygıda bulunduğu performanslarıyla kendinden sözettirdi. Aynı anda Grammy adayı Robert Randolph & The Family Band içinşarkılar yazmaya başladı. İlk EP albümü Sugar woman The New Artist of the YearAward for the 2021 Soul Tracks Readers' Choice Awards seçildi. 30 Haziran’dayayınlanan albümü Beautiful Dreams ile birlikte ikonik Blues and Soulsdergisine kapak oldu. 2023 yazıyla birlikte La Grapa Black Music Festival’i dedahil Avrupa’nın belli başlı caz festivallerinde sahnelere çıktı ve çıkıyor.

ÜÇÜNCÜ GÜN AÇILIŞI CEM TUNCER QUİNTET YAPACAK18. Alanya Uluslararası Caz Günleri üçüncü günü 23 Eylül Cumartesi günü CemTuncer Quintet yapacak. Saat 22.00’da ise Denise Kıng – Alain Jean MarieQuartet sahne alacak.

Denise King: Amerikalı bir şarkıcıdır. Kendisi hiçbir yerebağlantısı olmadan kendi yolunu bularak doğal şarkıcı unvanıyla cazdaki yerinibulmuştur.

Sarah Vaughn, Nancy Wilson, FrankSinatra ve Aretha Franklin etkisi altında ama tamamen kendi stili ile cazı,blues ve soul müzikle karıştırmış ve gerçek bir diva unvanını almıştır.

Başlı başına bir kişiliğe sahip olanşarkıcı, sahnedeki pozitif enerjisi ve swing anlayışıyla caz tarihine geçmiş veyapaysız caz dilini kullanarak şarkıları yaşayarak icra eden nadir müzisyenlerdenbiri olmuştur.

Kendisi bütün Avrupa ülkelerinin yanısıra Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde de festivallere katılmış ve konserlervermiştir.

Alain Jean-Marie: Guadeloupe adasında doğan piyanist, Kanada’yayerleşerek caz dünyasına ilk adımını attı. Daha sonraları tamamenParis’e yerleşti. Clark Terry, Max Roach, Harry Edison, Bill Coleman gibi ünlümüzisyenlere eşlik etti.

Günümüze kadar caz tarihine girenbirçok isimlerle çalan Alain Jean-Marie, Fransız cazının efsane isimlerindenbiridir. En çok aranılan müzisyenlerden birisi olduğu içindir ki, müzikalhayatını anlatmaya sayfalar yetişmez.

KAPANIŞ; TRT İSTANBUL RADYOSU HAFİFMÜZİK VE CAZ ORKESTRASI VE SİBEL KÖSE İLE OLACAK

TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve CazOrkestrası: ülkemizinbaşarılı ve seçkin müzisyenlerinin bir araya gelmesiyle 1982 yılında kuruldu.Kurulduğu yıllarda türünün ilk ve tek örneği olma özelliğini taşıyan orkestra,caz müziğinin daha geniş kitlelere ulaşması ve yaygınlaşması için çalışmalarınısürdürüyor. Ulusal ve evrensel müzik örneklerini başarı ile müzikseverleresunan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, Big Band yapısını koruyarak özgün cazrepertuvarına sahip olma özelliği taşımaktadır.

TRT Big Band radyo-televizyon programlarıdışında ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinliklerinde TRT Kurumunu veülkemizi başarı ile temsil etmektedir. Orkestra, kuruluşundan 1998 yılına kadarşef Süheyl Denizci, 2011 yılına kadar şef Neşet Ruacan ve 2018 Eylül ayına dekşef Kamil Özler ile çalışmalarını sürdürdü.

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası yıldızlartopluluğu Şef; Cem Tuncer, yapımcıları Murat Aydoğdu’yla çalışmalarına devamediyor.

Sibel Köse:Türkiye'nin önde gelen caz şarkıcılarındandır. Ankara'da doğmuş ve eğitiminiburada tamamlamış olan vokalist ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde öğrenci olduğuyıllarda profesyonel olarak şarkı söylemeye başladı. Bir yandan caz ustalarıylaçalışarak deneyim kazanırken, diğer yandan uluslararası seminerlere ve yazokullarına katıldı; festivallerde yer aldı. Zengin ve derinlikli yorumları vedoğal doğaçlama yeteneğiyle öne çıkan yorumcu 1992 yılında Zamosc (Polonya)Uluslararası Caz Vokalistleri Yarışması'na katılarak Birincilik Ödülü kazandı.

Sibel Köse düzenli olarak önde gelen cazmüzisyenlerinin eşliğinde konserler vermekte, albümlerde yer almakta,festivallere, radyo ve TV programlarına katılmaktadır. Türkiye'de veyurtdışında ikiliden, büyük orkestralara uzanan farklı proje ve gruplarda yeralmakta ve solistliğini üstlenmekte, önemli festival ve sanat etkinliklerindedüzenli olarak yer almaktadır. Bugüne dek 20’yi aşkın ülkede şarkı söyledi.

 18. ALANYA ULUSLARARASI JAZZ GÜNLERİ SANATÇI LİSTESİ