Alanya Gazeteciler Cemiyeti iki üyesini ihraç etti.

İddiaya göre bir üye sahte kimlik bilgileriyle cemiyete üye olurken bir diğer üye ise 'sosyal medya hesabından AGC aleyhinde tehditvari ve  cemiyetin kurumsal kimliğine yönelik zarar verici paylaşım ve ithamlarda bulundu.

"BANA ÖZÜR DİLETECEK BİR GÜÇ TANIMIYORUM"

DİM Medya AŞ'de bilgisayar teknikeri olarak görev yaptığı öğrenilen Bircan S., AGC tarafından yapılan tüm uyarı-bilgilendirmelere 'Bana özür diletecek bir güç tanımıyorum. Asıl açıklamam ikinci hamleden sonra gelecek. Kim kala, kim yana. Hadi bakalım' ifadeleriyle yanıt verdi. Bircan S. hakkında harekete geçen AGC Yönetim kurulu ihraç kararı verdi.

Kararın ardından AGC Yönetim Kurulu şu açıklamayı yaptı:

AGC üyeleri ve kamuoyuna zorunlu açıklama 

Alanya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 16 Aralık 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı "Kaçak sigara arıyordum AGC'de bulursun dediler. Ne demek istediler anlamadım" yazan paylaşımı ve 18 Aralık 2021 tarihinde yine sosyal medyadan yaptığı "Halen soruma bir cevap gelmedi! Kaçak sigara ve alkol denince neden AGC'de bulursun dendi bana?" paylaşımı nedeni ile Üye Bircan Subaşı hakkında disiplin soruşturması isteğiyle 22.12.2021 tarihinde AGC Onur Kuruluna sevk kararı almıştır.

- Onur Kurulumuz ise 11.01.2022 tarihinde  yaptığı inceleme neticesinde Bircan Subaşı'nın AGC kurumsal kimliğine yönelik söylemleri nedeniyle verilebilecek cezalar hususunda tavsiye kararı almıştır.

- Bu değerlendirmenin neticesinde YK'mız Üye Bircan Subaşı'ya 25.01.2022 tarih 01 sayılı kararını posta yoluyla iletmiştir.

- Tebliğden itibaren 3 gün içinde sosyal medya hesaplarından özür mesajı yayınlaması, aksi halde üyeliğinin sona erdirileceğini bildirmiştir.

"BANA ÖZÜR DİLETECEK BİR GÜÇ TANIMIYORUM"

Verilen sürede Bircan Subaşı sosyal medya hesabından 27.01.2022 tarihinde yaptığı "Bana özür diletecek bir güç tanımıyorum. Asıl açıklamam ikinci hamleden sonra gelecek. Kim kala, kim yana. Hadi bakalım" paylaşımı ile özür dilemeyeceğini beyan etmiştir.

- AGC Yönetim Kurulu verileri değerlendirerek Bircan Subaşı'nın AGC'nin kurumsal kimliğine yönelik suçlayıcı ve karalayıcı tavrı, üyelere yönelik kin ve nefret dolu paylaşımı nedeniyle 4.02.2022 tarihinde üyeliğine son verme kararı almıştır. 

Bu bilgiler ışığında  Alanya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'na yönelik basında çıkan "Skandal. Sahte kimlikli üye ile ihbar edeni ihraç ettiler" başlıklı haberle yaratılmak istenen "İhbar ettiği için ihraç edildi" algısı üzerine Bircan Subaşı hakkındaki kararın gerekçesini açıklama zorunluluğunu doğmuştur. 

Kamuoyunun bilgisine.. 

AGC Yönetim Kurulu

NE OLMUŞTU;

Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC), Alanya’da uzun yıllardır ‘Kemal Gülgeç’ ismi ile gazetecilik yapan ve gerçek adının Mehmet Akif Baran olduğu öğrenilen üyesi ile aynı anda Baran’ın sahte kimlik kullandığını belgeleriyle ihbar eden DİM Medya A.Ş. çalışanı AGC üyesi Bircan Subaşı’yı da ihraç etti. 

AGC’den Mehmet Akif Baran’a ilişkin olarak yapılan açıklama aynen şöyle:
” Alanya Gazeteciler Cemiyeti yönetimine gelen bilgi ve kamuoyuna yansıyan haberlerde Kemal Tayfur Gülgeç isimli üyenin gerçek kimlik bilgilerinin farklı olduğu, AGC son genel kurulunda oy kullandığı, yıllardan bu yana sahte isimle meslek icra ettiği ileri sürülmektedir. İddialar üzerine yönetim kurulumuzca yapılan incelemede, Kemal Tayfur Gülgeç’in AGC’ye 2009 yılında beyan ettiği bilgi ve belgelere göre üyeliğinin kabul edildiği görülmüştür. İncelemeler sırasında bu kişinin üyelik hakkı kazandığı, bir çok medya kuruluşunda çalıştığı, 2009 yılında AGC Başkanı ve halen Onursal Başkanımız olan Mehmet Ali Dim döneminde üye kabul edildiği anlaşılmıştır. Bu tarihten sonra tüm genel kurullarda asil üye olarak oy kullandığı da belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında yapılan inceleme neticesinde vermiş olduğu kimlik bilgileri gerçeği yansıtmayan Kemal Tayfur Gülgeç’in AGC üyeliği 04.02. 2022 tarihi itibariyle sonlandırılmıştır. Saygıyla duyurulur."