Alanya Belediyesi hane halkının da katılımıylavatandaşların sıfır atık projesindeki rolü ile sıfır atık projesiniyaygınlaştırmak, toplumun çevre bilincini ve sorumluluğunu arttırmak, bu alandafarkındalığın yükselmesini sağlamak, atık geri dönüşümünün daha etkin veverimli yürütülerek atık miktarının azaltılmasını sağlamak amacıyla düzenlediği“Sıfır Atık Mutfakta Başlar” yarışması başlıyor.
YÜCEL: “VATANDAŞLARIMIZ DUYARLILIĞI İLEALANYA’MIZA SAHİP ÇIKACAKTIR”
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor.jpg)
Anlamlı yarışma için bilgi veren AlanyaBelediye Başkanı Adem Murat Yücel yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;“Sıfır atık bilincini vatandaşlarımızın gündelik hayatına yerleştirmek içinhane halkına yönelik evde ve mutfağımızda oluşan geri dönüşüm atıklarınıkaynağında ayrı toplanması adına ‘’Sıfır Atık Mutfakta Başlar’’yarışması düzenliyoruz. Tüm halkımızın şehrimizin temizliğine, düzenine, sıfıratık projesine ve çevre duyarlılığı ile Alanya’mıza sahip çıkacağınıdüşünüyorum. Bütün vatandaşlarımızı “SıfırAtık Mutfakta Başlar” yarışmasına davet ediyorum.”
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_1.jpg)
YARIŞMAYI YILDIZ YÜCEL BAŞLATTI
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_2.jpg)
Alanya Belediyesi ve Zortaş Geri DönüşümSan.Tic. ve Ltd. Şti. ortaklığıyla düzenlenen yarışmanın startını BelediyeBaşkanı Adem Murat Yücel’in eşi Yıldız Yücel başlattı. Kendi evindemutfağındaki atıkları ayrıştıran ve toplayarak geri dönüşüme atan Yücel; “SıfırAtık Mutfakta Başlar Yarışmasında ben de varım. Haydi sen de sıfır atıkla geridönüştür, geleceği değiştir.” dedi. Yarışmanın 1 ay boyunca süreceğini belirtenYıldız Yücel, bu farkındalık çalışmasının Alanya adına ‘hayırlı olmasını’diledi.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_3.jpg)
HER HANEDEN 1 KİŞİ KATILABİLECEK
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_4.jpg)
Alanya Belediyesi’nin farkındalık amacıyladüzenlediği yarışmada katılım koşulları da açıklandı. Yapılan açıklamadayarışma koşulları şu şekilde belirtildi;
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_5.jpg)
Alanya sınırlarında ikamet etmek gereklidir.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_6.jpg)
Her haneden 1 kişi yarışmaya katılabilir.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_7.jpg)
Belediye Temizlik Personelinin ve Geri DönüşümFirma Personelleri ve aileleri yarışmaya katılamaz.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_8.jpg)
Hanelerde oluşan ambalaj atıkları temiz ve boşolarak yarışma için geçerli sayılacaktır. Ambalaj harici atıklar (organikatıklar ve sıvı içeren atıklar vb.) teslim alınmayacaktır.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_9.jpg)
Yarışma için belirlenen süre içerisinde aynıkişi birden fazla kez atık teslim edebilir.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_10.jpg)
Hanelerden oluşması muhtemel atıkların, hanehalkının kullanımını aşacak miktarda olması durumunda komisyon tarafındandeğerlendirilecektir.
![Alanya belediyesi’nden farkındalık yarışması - sıfır atık mutfakta başlar yarışması başlıyor](/2022/11/alanya-belediyesi-nden-farkindalik-yarismasi-sifir-atik-mutfakta-baslar-yarismasi-basliyor_11.jpg)
Atıklar teslim edilirken görüntüler kayıtaltına alınacaktır.
İŞTE BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER
Alanya Belediyesi’nce düzenlenen yarışmadaistenilen belgeler ise şu şekilde sıralandı;
Yarışmaya katılım sağlayacak kişilerkimlikleri ile, ikamet adresleri ve iletişim numaraları ile birlikte, ilk atıkteslim edecekleri zaman, atıkları teslim alacak personele kayıtettireceklerdir. Sonraki atık teslim zamanlarında atık veri kayıt için kimlikgöstermeleri yeterli olacaktır.
Atık teslim fişleri seri nolu olarak 2 suretolarak düzenlenecektir. Atık teslim fişleri hem atığı teslim eden yarışmacı hemde atık toplayan firmanın (Zortaş Geri Dönüşüm) personelinde kayıtlartutulacaktır.
YARIŞMANIN KAZANANINI JÜRİ BELİRLEYECEK
1 ay boyunca sürecek olan Sıfır Atık MutfaktaBaşlar Yarışması’nın kazananını ise jüri üyeleri belirleyecek. 11 Ocak 2023tarihinde Kültür Merkezi’nde düzenlenecek ödül töreniyle dereceye girenlerödüllerini alacak. Jüri atık miktarlarını ağırlık birimi olarakdeğerlendirecek.
222 KİŞİYE ÖDÜL
Yarışma sürecinin tamamlanmasıyla birliktekomisyonca belirlenen en çok atık teslim eden yarışmacılardan sıralamaya girenilk 22 kişiye elektronik küçük ev aletleri, ilk 200 kişiye ise temizlik setihediyeleri (200 kişiye mutfak ve çamaşır malzeme seti) verilecek.