Glütensiz gıdaya ücretsiz ve kolay erişim

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sadece glütensiz gıda tüketmek zorunda olan çölyak hastalarına yönelik gıda yardımı sürüyor. Dört yılda özel beslenme gereksinimi duyan 3 bin 250 çölyak hastasına glütensiz gıda paketi desteğinde bulunuldu.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik kapsamında özel beslenme gereksinimi duyan çölyak hastalarına yardım elini uzatarak, ücretsiz glütensiz gıda desteği sağlıyor.

Ömür boyu glütensiz gıdalarla beslenmek zorunda olan çölyak hastalarının sesine kulak veren Büyükşehir Belediyesi, glütensiz un, kurabiye şehriye, makarna ve bisküviden oluşan gıda yardımını sahiplerine ücretsiz ulaştırıyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 4 yılda özel beslenme gereksinimi duyan 3 bin 250 çölyak hastasına glütensiz gıda paketi desteğinde bulundu.

GLUTENSİZ GIDALARA ERİŞİM ZOR VE PAHALI

Büyükşehir Belediyesi Aşevi’nde hazırlanan glütensiz ürünlerden oluşan gıda paketleri, ekipler tarafından başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerinin evlerine teslim ediliyor. Kepez’de 3 çocukları da çölyak hastası olan Emin Bülent Eren glütensiz gıda kolisi yardımından duydukları memnuniyeti ifade ederek, ‘Çocuklarımızın yiyebileceği besin maddeleri kısıtlı olduğu için temin etmekte de zorluk yaşıyoruz. İstanbul’dan un getirdiğimiz zamanlar oldu. Ayrıca piyasada bulunan glütensiz ürünler pahalı. Almakta zorlanıyorduk. Büyükşehir Belediyesi’ne başvurup gıda kolisi almaya başladıktan sonra çok rahatladık’ diye konuştu.

Anne Raziye Eren de, ‘Çocuklarım doğum günlerinde kendi pastalarını yiyemiyordu. Artık Büyükşehir’in gönderdiği gıda kolisiyle çeşit çeşit yemek yapıyorum. Mesela glütensiz undan kek yapıyorum severek yiyebiliyorlar. Muhittin Böcek Başkanımdan Allah razı olsun, çok memnunuz” dedi.

ÇOCUĞUM ARTIK İYİ BESLENİYOR

Muratpaşa’da 6 yaşındaki çölyak hastası oğlunun glütensiz gıdaları anne Dilek Büyüklük’e teslim edildi. Glütensiz ürünleri temin etmenin kolay olmadığını söyleyen Dilek Büyüklük, ‘Oğlum Emir Görkem, dört yıldır çölyak hastası. Küçük olduğu için yemek yemiyor ve seçiyordu. Çok zorlanıyorduk. Emir’in yiyebileceği glütensiz ürünleri her yerde bulmak çok zor. Ayrıca pahalı ürünler. Büyükşehir Belediyesi sağ olsun evimize kadar gelip teslim ediyor. Artık oğlum çok daha iyi besleniyor. Kurabiyesini severek yiyor, glütensiz unla kek, krep, pankek ve poğaça yapıyorum. Halkını ve çölyak hastalarını düşündüğü için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e çok teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

ÇÖLYAK HASTALARI, BÜYÜKŞEHİR’E BAŞVURABİLİR

Çölyak hastaları Çölyak teşhisi konulmuş sağlık raporu ve dilekçeleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne başvurabiliyor. Sosyal inceleme uzmanlarının değerlendirmeleri sonucu sosyo-ekonomik durumlarına göre uygun vatandaşların adreslerine ücretsiz olarak glütensiz gıda paketi sağlanıyor.