Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk kez başlatılan izcilik faaliyetleri kapsamında 15 haftalık eğitimlerini tamamlayan 70 izci adayı Zeytinpark’ta düzenlenen törenle yemin etti. Büyükşehir Belediyesinin ilk izcilerini, aileleri de yalnız bırakmayarak yemin törenini gururla izledi. İzciler, doğayı, çevreyi, hayvanları koruyacaklarına, suyu tasarruflu kullanacaklarına, daima yardımsever insan olacaklarına söz verdi.

 

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ve 27 Kasım’da başlayıp, her cumartesi Akdeniz Kent Parkı içerisindeki Gençlik Merkezi’nde yapılan eğitimler ve geziler sonrasında eğitimini tamamlayan 70 izci adayı yemin ederek izci olmaya hak kazandı.

Büyükşehir'in İlk İzcileri Olarak Tarihe Geçtiniz

Zeytinpark’ta düzenlenen yemin törenine Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Türker Ahmet Özay ve izci adaylarının aileleri katıldı. Yeni izcilere fularlarını bağlayan Lokman Atasoy, “ Bu yemin töreni çok değerli ve anlamlı çünkü sizler Büyükşehir Belediyesi’nin ilk izcileri olarak tarihe geçiyorsunuz. Törenin yapıldığı bu alan, 25 bin ağacı olan ve 20 bin tanesi Zeytin ağacından oluşan en büyük yeşil alan Zeytinpark. Bizler zeytinlerimize sahip çıkan bir nesil yetiştiriyoruz. Ben de küçükken izci olmayı çok istemiştim. Zorlu aşamaları geçtiniz ve artık yemin ederek gerçek bir izci olacaksınız. Hepinizi yürekten kutluyorum” diye konuştu.

İzcilik Bir Eğitim Sistemidir

İzciliğin ulusal ve uluslararası üniformalı bir gençlik faaliyeti olduğunu belirten Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Türker Ahmet Özay da, “İzcilik de insanı geleceğe hazırlayan önemli bir eğitim organizasyonu bir eğitim sistemidir. Çocuk veya gence okulda ailede öğrenemeyeceği bilgi beceri ve davranışları kazandıran bir sistemdir. Aday izcilik sürecini tamamlayan 70 izcimiz yemin ederek gerçek izci oldu. İzcilerin sayısını arttırarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu gençlere güveniyoruz hepsi iyi birer yurttaş olacak” dedi.

İzci Fularları Takıldı

Yemin töreninin başlamasıyla beraber izciler, obalar ve ekipler halinde sahnede yerini alarak görevlerini yerine getireceklerine dair söz verip, ant içtiler. Yemin törenine katılan eğitimci liderler, yeni izcilere fularlarını taktı.

İzcilik Hayalimdi Şimdi Gerçek Oldu

Yemin ederek izci olmaya hak kazandığı için mutlu olduğunu ifade eden 10 yaşındaki Lina İçli, “İzciliği hep merak ediyordum ilgimi çekiyordu bu yüzden Büyükşehir Belediyesi’nin izcilik kampına katıldım. Çok müthiş bir deneyim oldu. Geziler yaptık doğada kamp yapmayı, çadır kurmayı öğrendik” diye konuştu.

Doğayı Ve Hayvanları Koruyacağım

Yemin ederek mavi fuları takmaya hak kazanan izcilerden 11 yaşındaki Mehmet Deniz Sağlam da, “Kampta çok anlamlı eğitimler aldık. Doğayı ve hayvanları koruyacağıma söz veriyorum. İzci şarkıları söyledim, doğa yürüyüşü yaptım ve çadır kurmayı öğrendim. Yeni arkadaşlarım oldu çok eğlendim. Bugünde yemin ederek izci oldum. Bize bu fırsatı tanıyan Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Bize her hafta yeni şeyler öğreten liderlerimize, eğitmenlerimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Düğüm Atmayı,Çadır Kurmayı Öğrendik

11 yaşındaki Batuhan Çetinkaya, izcilik kampına babasının isteğiyle katıldığını ve çok mutlu olduğunu söyleyerek, “6 aydır izcilik eğitim aldık. Şimdi de yemin ettik ve gerçek izci olduk. Düğüm atmayı öğrendim, bileklik yaptım, çadır kurmayı öğrendim, halatlarla oyun oynadık. Çok güzel vakit geçirdim” diye konuştu. İkiz kardeşi Uğurhan Çetinkaya da, “Babama teşekkür etmek istiyorum iyi ki bizi izci kampına katmış. Zorlu aşamaları geçerek pembe fulardan mavi fulara yükseldik” dedi.

Anlamlı Eğitimler

İzci adayları; çadır kurma, düğüm çeşitleri, izci yürüyüşü, izci şarkıları, doğa yürüyüşü, doğada konfor halinde yaşama, ilkyardım, kampçılık, izcilik komutları, harita ve pusula gibi birçok alanda eğitim aldı ve önemli gün ve haftalarda çalışmalar yürüttü.